Kontrat Her Yıl Yenilenir mi?

Sorular > Kontrat Her Yıl Yenilenir mi?

Kira Kontratları

Marmaris gayrimenkul piyasasında hizmet verdiğimiz 25 yıl içinde sık karşılaştığımız kira kontratı her yıl yeniler mi sorusunu açıklamaya çalışalım. Kiracı kiraya veren arasındaki sorunlarda en çok karşılaştığımız, kiraların ödenmesi, yıllık artış oranları ve kontrat yenileme ile tahliye konularıdır. Muğla Marmaris Emlak piyasasında bu konular çok sık yaşanmaktadır.

Karşılıklı olarak tarafların birbirinden memnun oldukları durum süresince sorunlar önemsizdir. Yetişkin insanlar sorunları karşılıklı konuşarak çözümler. Ancak kiracı veya kiraya veren için sorunlar karşılıklı veya tek taraflı ortaya çıkar. Anlaşmazlıkların bu durumda yasal çözüm merci bellidir. Bu noktaya gelmeden önce sözleşmenin profesyoneller tarafından yapılmış olması güvence sağlar.

Kiracı Kiraya Veren Sorunları

Kiracılarla ev sahipleri arasında bazen problem yaşanan bir durum var. Her yıl heyecan yaratan kira sözleşmesinin otomatikman yenilenmesi. Evet, bu durum karşılıklı güven ilişkileri arasında pek çok kişiye avantaj sağlayabilir. Eğer anlaşmanın devam etmesi istenmiyorsa, verilen yasal süre içinde protokolün feshedilmesi gerekir. Yoksa sözleşme bir yıl otomatik olarak uzamaktadır.

Örneğin 3 senelik kontrata sahip kiracı, kira sözleşmesi bitiminde eğer fesih durumu söz konusu değil ise, sözleşmesinin üç yıl yasal olarak kendiliğinden uzayacağını düşünebilir. Ancak durum böyle değildir. Sözleşme süresi ister 1 sene olsun ister 5 sene, sözleşme sonunda olumsuz bir durum yoksa sözleşme bir sene uzar.

Bu durum hâlbuki iki tarafın da lehine olabilir. Her sözleşme zamanında yeni bir sözleşme yapma zahmetinden tarafları kurtarır. Zaten sözleşme fesih edilecekse de, bu süreden önce yazılı olarak tercihan noter vasıtası ile ibraz edilmelidir.

Sözleşme Uzatmak

Kira kontratının süresinin her bittiğinde sözleşme yapmamanın avantajı vardır. Yapılan düzenleme ile son kiracılar kanununda yer alan bir ibare bu avantajı sağlıyor. Yasada son değişiklikte yeni sözleşme imzalanması konusunda kiralayanın aleyhine işleyen bir durum ortaya çıkıyor. 10 senelik bir kiracı hiçbir gerekçe olmadan tahliye olunur hükmü çok önemlidir.

Yani 10 uzama yılı sonunda mal sahibi hiçbir gerekçe göstermeden kiracıyı çıkartmak için dava açarak kısa sürede tahliyeyi sağlar. Yazılı sözleşme yapmak bu sebeple kiracının aleyhinedir. Çünkü bu 10 senelik sürede esas alınan yazılı sözleşme. Yani siz her yıl yazılı sözleşme yaptığınızda Yargıtay’ın bahsettiği “10 uzama süresi” içine girmiş olduğunuzu bilmenizde yarar var. Yani 10 senelik süre yenileme tarihi itibariyle başlıyor.

Avantajlar

Uzama derken yalnızca "yasal uzama" için atıf yapılarak karar verilemez. Yasada yasal uzamadan söz edilmiyor yalnızca "uzama süresi" tabiri kullanılıyor. Burada her çeşit uzama halinin amaçlandığının açık ifadesi olduğunu belirtelim. Bu durumda ise, Yargıtay içtahat kararına göre kira kontratında süre uzama için yapılacak yazılı sözleşme, 10 senelik süreyi geri atacağı için kiralayan açısından zarar doğurucu olabilir.

Gönenç Emlak

Geçen 25 yıl üzerindeki süre içinde edindiğimiz deneyimler bize sözleşmelerin hazırlanmasında özenli omak gerektiğidir. Akit taraflar arasında varılan anlaşmanın yazılı halidir denilebilir. Kiracı ve kiraya veren arasında yapılan anlaşma kira sözleşmesinde derlenir. Genel hükümler yanı sıra özel koşullar kontratta yer alır. Yapılacak sözleşmede aklınıza geleni yazmanız hukuk sözleşmelerine uyma ise geçerliliği yoktur. Medeni kanun, ticaret kanunu, icra usul ve yasaları hükümler bütünü içinde uygunluk gerekir.

Gönenç Emlak Şirketi anlaşmazlıkların çözümünde yargı yoluna gideceğiniz durumda avukatınızın olması gerekir. Öyle ise, sözleşme yapılırken hukuki destek alırsanız, sorun çıktığı taktirde her iki taraf için de yol haritası bellidir. Birşey olmaz demeyin. Olmaz ise zaten sorun yok. O taraf değil sizi ilgilendiren, sorun çıktığında ne olacağıdır.Danışmak kazandırır.

MARMARİS EMLAK

kira_kontratlari.jpg
kiralik-evler.jpg
marmaris-emlak-haber-2.jpg
ev_kiralama_ve_kontrat.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap