Emlak Konut Expertiz Raporu

Sorular > Emlak Konut Expertiz Raporu

Konut Satın Almak

Mugla Marmariste konut satın alınırken kredi kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Kat mülkiyeti tesis edilmiş olan konutlara satış bedelinin %75'i veriliyor. İrtifak kurulmuş inşaatı devam edilen konutlara ise; %60 oranında ödeme yapılması genelleşti. Mortgage yasasının ilk çıktığında, expertiz banka şubeleri tarafından yapılmaktaydı. 100.000-TL seviyesine kadar şube yetkisinde, üzeri miktarlarda bölge müdürlüğü onayı ile izin alınıyordu.

Ancak; artık lisanslı bağımsız değerleme kuruluşları tarafından işlem yapılmaktadır. Bankalar, ön onay ardından, değerleme raporuna göre kredinin ödenmesine izin vermektedir. Sonuç olarak; krediyi veren kurum, geri dönüşün aksamadan sağlanabilmesi için yasal önlemleri almakta, evin değerinin belirlenmesinin düzgün kriterlere uygun ölçülmesini ister.

Konut Kredisi Talebi

Bize göre alıcının, satılık ev aramaya başlamadan önce, bütçe durumunu gözden geçirmesi, ön onay almak için seçeceği bankalarla görüşmesi gereklidir. Ne miktarda krediyi talep edeceği, hangi süre içinde geri ödeme yapacağı,sorgulanarak uygunluk tartışılır. Örneğin; %25 alıcının ödemesi ve %75 kredi olmak üzere, 60 ay vadeli uygun tablo oluşur. Şimdi sıra; belirlenen + - bütçeye göre ev bulmaya geldi.

Gazete ilanı, internet, sokaklarda aramak veya gayrimenkul danışmanından hizmet satın almak gibi yöndemlerle araştırma sürecini yaşar, muhtemelen sonuca ulaşırsınız. Limitleri size uygun konut bulunduktan sonra, bankanıza bu gayrimenkul için talepte bulunabilirsiniz.

Ekspertiz raporu için bankaya başvuru yapıldığında banka tarafından sizden istenen evraklar şöyledir.

• Nüfus cüzdanı sureti

• Gelir belgesi

• Adrese dayalı İkametgâh belgesi

• İş yeri sahibi olanlardan vergi levhaları istenmektedir.

Bankanızın yapılan başvuru ardından satın alınacak emlak için değerleme yapması beklenir. Eksper gönderir.

Expertiz Çalışması

Bankadan görevlendirilen bu eksperler gayrimenkulü değerlendirirler. Eksperin yaptığı tetkiklerin ardından bankaya bir eksper raporu verilir.

Ekspertiz çalışmasında şu hususlar dikkate alınır;

• Satın alınacak gayrimenkulün açık adresi

• Tapunun kime ait olduğu

• Gayrimenkulün daire,dubleks, villa vb. türü

• İmar durumu, yapı kullanma izin belgesi

• Binanın kaç yaşında olduğu

• Mecut fiziki durumu

• Ulaşım olanakları

• Altyapı, çevre gibi hususlar dikkate alınır.

İnceleme, Belediye ile Tapu Müdürlüğünden yapılır. Ruhsat araştırması Belediyeden, kütük tetkiki Tapu Müdürlüğü'nden gerçekleşir. ruhsatı, belgeleri incelenerek eksper raporu hazırlanma süreci tamamlanır. Rapor bankaya gönderilir. Raporların kullanım süreleri 6 ay ile bir yıl arasında değişmektedir. Gerçekleşen işlem sonucunda banka, satın alınmak istenen konut için belirlenen kredi tutarı onayını müşterisine bildirir. Kredi koşullarının karşılayabileceğini kabul ediyor ise,  kredi ekspertiz raporu doğrultusunda çekilir. İşlem satış sırasında ipotek tesisi ardından gerçekleşir.

Gonenc Emlakçılık Şirketi Mugla Marmaris satılık emlak konut expertiz raporu alınması ve daire villa mustakil ev ilan bilgileri sunmaktadır. Sektör hakkında sorular için lütfen bize ulaşın bölümünden isteklerinizi iletiniz. 

emlak_konut_expertiz1.jpg
konut-kredisi.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap

Bumerang - Yazarkafe