Mugla Selimiye İmar Durumu

Sorular > Mugla Selimiye İmar Durumu

Selimiye Köyü

01.01.1994 tarihinde kurulan Marmariste kurulan Gönenc Emlakçılık Şirket Sitesi Selimiye Emlak sektörüne hizmet vermektedir. 1990'lı yılların başlarında muhtar senedi ile satış yapılmaktaydı.

Bilindiği gibi, burada sahiplik, verasetin de geçerli olduğu, kullanım hakkıydı. Bu tür satışlarda ihtilaf çıkma olasılığı yüksek olduğundan risk bulunuyordu. Örneğin; gerçekleşen satışa çocuklarının itiraz, iptal davası açma vb. sorunlar yaşanıyordu. 

Selimiyede resmi tapuların, kadastro çalışmalarıyla verilmesi, bugün için nerede ise tamamlanır hale gelmesi için yıllar geçecekti. Toprak sahibi köylünün ya da arsa satın alanların ev inşaatı için, Muğla Bayındırlık İl İmar Müdürlüğü'nden izin alması gerekiyordu. Proje hazırlanarak, onay alınır; ruhsat buradan temin edilmekteydi. Daha sonra, yetki; Mugla İl Özel İdare Müdürlüğü'ne verildi.

Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları Yönetmeliği 

Özel İdare, 2008 yılında üç sayfadan oluşan G.D.Y.K. (Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları) yönetmeliği'ni çıkardı. Kaçak yapılaşmayı önleyen, yapılaşmanın kurallara uygun yapılması gibi olumlu etkileri olan yönetmelik, 2014 yılına kadar, pek çok konut ve apart otelin, kriterlere uygun arsalarda yasal inşaatını sağladı.  

Datça Bozburun Plan Hükümlerine bağlı olan bölgede, Selimiye'de mevcut kanun ve yönetmelikler yanısıra G.D.Y.K yönetmeliği ile bütün olarak ele alınarak uygulandı. Selimiye imar durumu açısından bu hükümler halen geçerlidir.

Revizyon Planı 

Ancak; 30.Kasım.2014 Mart yerel seçimleri ardından, Muğla Büyük Şehir Belediyesi ilan edildi. İl Özel İdare Müdürlüğü kapatıldı. Marmaris, Mugla'ya bağlandı. Selimiye Köyü, mahalle statüsünde oldu. 

30.Nisan.2014 tarihinde askıya çıkarılan, itirazlar üzerine bakanlığa geri gönderilen Revizyon Planı tekrar Belediye'ye gönderildi ve daha sonra onaylandı. 1/25.000 ölçekli Planın onaylanması üzerine, imar çalışmalarında yeni aşamaya geçildi.

İmar durum belgesi, inşaat ruhsatı ve projeye uygun inşa edilen yapıla sağlanan Yapı Kullanma İzin Belgesi Belediye tarafından verilmektedir.

Planın onaylanması ardından Toprak kanunu çıkarıldı. Tarıma elverişli alanların korunması amaçlanan kanun, yapılaşmanın kontrollü olarak gelişmesi yönünde olumlu etkisi görüldü. Gelecek nesillere yaşanılabilir doğa bırakmak için, yasalar yanı sıra hepimizin özen göstermesi ve desteklemesi gerektiğine inanıyoruz.

Selimiye Emlak

Şirketimiz; Marmaris emlak sektörü Mugla Selimiye İmar Durumu bilgileri tarihçesi villa konut ev yazlık için imarlı satılık arsa bilgileri vermektedir. Özellikle Selimiyede satılık arsa arayanlar için kilometre taşı niteliğindeki yirmi yıllık imar çalışmaları tarihçesi önemlidir. 

Bugün Selimiye imar durumu hakkında bilgileriniz karar verme sürecince yararlı olacaktır. Satır başı olarak belirtilen aşamalar derinleştirilebilir. Satın alacağınız parselim imar durumu, onun değerinin belirlenmesinde temel ayraçtır.

Şirketimize ait selimiyeemlak.net web sitesi, satışa çıkarılan arsalar hakkında detaylı içerik, resim, video, çap krokileri ile görsel destekle sunulmuştur. Arsa yanısıra, konut kredisi uygun ev, Marmaris satılık daire, Armutalan, Beldibi, ilan bilgileri de yer almaktadır.  

Selimiye imar durumu hakkında sorularınızı bize ulaşın sayfamızdan ileterek, bu sayfadan verilecek yanıtlarla paylaşımda katkınız olacaktır. Pusulanız doğru bilgi olsun. 


Slayt görünümü, resimleri büyütmek için resimlerden herhangi birisine lütfen tıklayınız. Daha detaylı İlan bilgisi, resim talebinizi, lütfen Bize Ulaşın linkinden iletiniz.

selimiye-imar-durumu.jpg
selimiye-mahallesi.jpg
selimiyede-arsa.jpg
imarli-arsalar.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap