Marmariste satılık ev almak

Sorular > Marmariste satılık ev almak

Ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Herkesin ev alırken dikkat ettiği bazı kriterler vardır. Bazıları evin büyüklüğünü bazıları ise evin mevkisini önemser. Hatta pek çok kişi için evin içerisinin yapılı olması, nerede olduğu, binanın reel durumundan daha önemlidir. Elbette herkesin farklı kriterlerinin olması doğaldır. Ancak; örneğin Marmariste satılık ev alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar derinlemesine sorgulanmalıdır. Çünkü , önemsenmeyen sorunlar ileride başınızı oldukça ağrıtabilir. Peki nedir bunlar?

Tapu ile ilgili araştırmalar

Muğla Marmariste satılık ev almak amacıyla, önce alınacak gayrimenkulün hangi muhitte olduğu, bölgenin kimliği çok önemlidir. Evin bulunduğu bölgede hangi projeler devam ediyor? Hangi projeler yapılacak öğrenilmelidir. Sosyal olanakları nelerdir? Ev yatırım aracı olduğu için, 5-10 yıllık dönemlerde fiyat segmentinde nasıl değişiklikler bekleniyor öğrenilmesi yararlıdır.Kentin gelişen bölgesinde mi yoksa stabil kalan bölgesinde mi?

Evet, sıraladığımız soruların ne önemi var diye düşünebilirsiniz. Yanıtlar, aldığınız evin gelecekteki durumlarını belirleyen önemli kriterlerdir. Belki, çocuklarınıza bırakacağınız evin yıllar içerisinde hangi gelişmelerle karşılaşacağını, alacağı pozisyonu, beklentileri bilmeniz gerekir. Ayrıca, unutmayalım ki; evinizin bugünkü değerini  belirleyen unsurların başında soruların yanıtları vardır.

Böylesi araştırmalar şahsen yapılabilir, bölgede güvenilir emlak danışmanından hizmet satın alınabilir. Sonuçta bölgenin durumunu, konutların değerini en doğru şekilde bilen kişiler gayrimenkul sektörünün profesyonelleridir.  Emlak danışmanı ile gerekirse detaylı görüşülerek bilgi edinilmeli, doğru yatırım kararına ulaşan süreç yönetilmelidir.

Marmariste satılık ev almak için araştırmalarınız sonucu bulduğunuz evi beğendiniz,  kriter size uyuyor. o halde evin tapusu, artık en önemli konudur. Öncelikle size araştırma amacıyla verilen tapuyla, size gösterilen evin aynı olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer sıkıntı yoksa evin tapusu “kat irtifakı” veya tercihen” kat mülkiyetli” olmalıdır. Arsa görünen ama gerçekte, konut olan mülkle ilgili kafanızda soru işaretleri bulunabilir. Mutlaka uzman birine danışmadan karar vermeyiniz. Ayrıca, mülkün iskanı durumunu öğreninin. Eğer tapuda kat mülkiyeti görünüyor ise, iskan belgesi vardır.

Sonrasında mutlaka Tapu Sicil Müdürlüğü'nden mülkün üzerinden herhangi yasal sınırlama olup olmadığını kontrol ediniz. Kısıtlamalar; ipotek, yıkım kararı, tedbir, eski eser tecili gibi sizi zaman içerisinde çok zor durumda bırakacak yasal sınırlamalardır.

Ruhsat kontrolü ve imar açısından sorun olup olmadığı, belediyeden kontrol edilmelidir. Tapudaki hisse miktarıyla evin hisse miktarını kesinlikle karşılaştırmalısınız. Birçok kişi bu konuda büyük sorunlar yaşamaktadır. Dairenize uygun hissenin düşüp düşmediğini araştırma sonucu size gösterecektir.

Yapı ile ilgili araştırmalar

Mülkün merkeze yakınlığı önemlidir. Ana caddeye ne kadar yakın, çevresinde hangi okullar, hangi parklar var, hastanenin uzaklığı, alışveriş imkanları ne kadar çeşitli gibi sorular sorulmalıdır. Bu özellikler mülkünüzün sosyal imkanlarını belirleyen kriterlerdir. Evinizin şimdiki ve sonraki değerini belirleyecek kriterler zaten bunlardır.

Hizmet aldığınız danışmandan çevre hakkında bilgiler alınız. Eğer apartmanla ilgili sorularınız varsa, ister emlakçınıza danışabilir isterseniz, apartman sakinleriyle görüşmeler yapabilirsiniz. Komşuları tanımak adına iyi bir fırsat edinirsiniz.

Apartmanın, mülkün varsa mutlaka bodrumunu kontrol edin. Ne kadar rutubetli olduğunu gözden geçirin, kolonların durumuna bakın. Çatlamış kolonları olan, su içerisindeki bodruma temellenmiş  daireyi almak istemeyebilirsiniz. Mutlaka binanın depram yönetmeliğine uygunluğunu sorunuz. Gerekirse rapor isteyin, detaylı inceleyiniz.

Dairenin iç değerlendirmesi önemlidir. Gözünüze çarpan eksiklikleri,  yapacağınız harcamayı gözden geçirin. Gerekirse emlak danışmanıyla fikir birliğine vararak mal sahibiyle bu konuda görüşmeler yapın.

Gonenc Emlak

Şirketimiz 01.01.1994 tarihinde Marmariste kuruldu. Gonenc Emlak Şirketi Marmariste satılık ev almak ve Marmaris satılık daire yazlık konut villa arsa ilan ile gayrimenkul sektörü hakkında bilgi veriyor. Lütfen sorularınızı ve isteklerinizi iletiniz. Pusulanız doğru bilgi olsun.  

 Slayt görünümünde izlemek için lütfen resimlerden herhangi birisi üzerine tıklayınız.

marmariste-_satilik-ev1.jpg
gonenc-emlak-marmaris9.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap