Marmariste İşyeri Kiralama

Sorular > Marmariste İşyeri Kiralama

Marmaris Kiralık Dükkan

Bildiğiniz gibi konut fiyatları büyük artışlar gösteriyor. Doğal olarak ticari gayrimenkullerde bu doğrultuda önemli artışlar yaşadı. Bu durum, dükkân sahibi olmak isteyenlerin işini bir hayli zorlaştırıyor.

Mugla Marmaris emlak sektöründe işyeri kiralamada dikkat edilmesi gerekli veönemli görülenlerin Türkiye gayrimenkul sektörü için de geçerli olduğunu belirtelim. Marmaris Belediyesi, ön onay için, yapılacak iş kolu belirtilerek ekinde sunulan tapu sureti ve yapı kullanma izin belgesini değerlendirme için kabul etmektedir. Uygun olup olmadığı ruhsat işleri servisi tarafından yazılı olarak bildirilmektedir. Bu izin yazısı olmadan, kontrat tanzimi, kira ödemesi, tadilar vs. yapılmaması gerekmektedir.

Marmariste işyeri kiralama konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamaya çalışacağız. Yapılan işe uygunluk ve mülk sahibi ile sorun yaşamamak amacıyla bazı hususlara önemle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Marmariste işyeri kiralama konusunda  dikkat edilmesi gerekenleri Gonenc Emlak Şirketi önermektedir.

Dükkan Kiralama

1- Öncelikle iyi araştırma yapmalı farklı seçenekler oluşturup en doğru dükkanı seçmek için kıyaslamalar yapmalısınız. Mevki, fiyat, ödeme koşulları gibi faktörlerin beklentilerinizi karşılıyor olmasını hissetmelisiniz.

2- Mülk sahibinin güvenilir olup olmadığına, sorun çıkaracak profilde olup olmadığına bakmanız, öğrenmeniz önemlidir. Bu husus, işlerinizin aksamaması, verimli çalışma için çok önemlidir.

3- Kira sözleşmesi mutlaka hazırlayınız. Gayrimenkul mevzuatında uzman bir avukatın kontratı hazırlaması daha uygundur. Çünkü sorun çıktığı zaman hukuki çözüm için ona gidilecektir. Eksik, yanlış, tanzim edilmiş kira kontratı ile avukatınızı yapabileceklerini kısıtlamış, engellemiş olursunuz.

4- Kira tutarını, kira artış oranlarını, ödeme koşullarını kira sözleşmesinde mutlaka rakam ve yazı ile açıkça belirmeniz gereklidir.  Kira tutarının hangi kaynak aracılığıyla ödeneceğini mutlaka belirtmelisiniz. Bildiğiniz gibi elden para vermek, almak işyeri kiralarında miktarı ne olursa olsun yasaklanmıştır. Banka hesap numarası açık belirtilmeli, yapılan dekont ödemelerinde, hangi ay veya ayların kira bedeli olduğu belirtilmelidir.

5- Sözleşmeyi imzalayan kişinin gerçek mülk sahibi olup olmadığını araştırmanız yararınızadır. Islak imza yanındael yazısı ile isim soyadı yazılmalıdır.

6- Kiralayacağınız dükkânın işinize uygunluğunu iyice araştırarak değerlendiriniz.

7- Dükkân kiralarken dükkânın büyüklüğü işinizin verimliliğini artıracağından işinize be bütçenize göre uygun büyüklükte dükkânlar kiralamaya özen gösteriniz.

8- İşinize göre en çok hangi alanlarda iş yapabilecekseniz o alanlarda dükkân kiralamalısınız.  Kiralamak istediğiniz işyerinin müşterilerin kolay erişebileceği bir mevkide olması çok önemlidir.

9- Önceki işletmeciden kalmış, elektrik, su, varsa doğalgaz, gibi borçlarının olup olmadığını tespit etmelisiniz.

10- Belediyenin yapmak istediğiniz iş koluna göre, işyerinize ruhsat verip vermeyeceğini kesinlikle araştırmalısınız. Yazımızın giriş bölümünde belittiğimiz ön onay almayı unutmayınız.

11- Kira bedeli bellirtilirken stopaj vergisinin kimin tarafından,nasıl ödeneceğini, kiranın net ya da brüt olduğunu kontratta belirtiniz.

Tüm bu detayları netleştirdikten sonra işyeri kiralamanız gelecekte çıkabilecek sorunları önemli ölçüde önleyecektir. Gonenc Emlak Şirketi Marmariste işyeri kiralama için bilgisi ve Marmaris emlak satılık daire villa yazlık konut kredisi uygun arsa ilanları verilmektedir. Marmariste işyeri kiralama dışında İçmeler Armutalan Beldibi ve Turunc ilan bilgilerimiz de portföyümüzde yer almaktadır. 

 Slayt görünümünde izlemek için lütfen resimlerden herhangi birisi üzerine tıklayınız.

marmariste-isyeri-kiralama1.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap