Konut Kredisi İşlemleri

Sorular > Konut Kredisi İşlemleri

Kredi Sonrası neler yapılıyor?

Gonenc Emlakçılık Şirketi konut kredisi işlemleri ve kredinin kullanımında tapu işlemlerinin neler oduğu hakkında sorular için açıklama yaptı. 

Konut kredisi ile ev nasıl alınır; almak istediğiniz konutun %20’sini bankaya peşin olarak yatırarak %80’ini bankanın geri yatırmanız şartıyla size verilmesidir.

Böylece çektiğiniz krediyle evi alabilirsiniz. Kredisi aldıktan sonra onaylanırsa da bankayla tapu dairesinden randevu alın. Böylece bankalar, bir görevlisini ya da avukatını sizinle beraber tapu dairesine yollar.

Daha sonra da ev alırken yapılan işlemler alınan konutun bankanın avukatlarıyla isleme geçirilir. Bu avukatlarla tapu dairesinde üzerinde başka bir ipotekrehin kaydının olup olmadığını kontrol edilir.

Eğer ipotekrehin kaydı yoksa banka sizi sözleşmeyi imzalamak üzere banka şubesine çağırır. Sözleşmeleri imzalarsınız. Bunun sonrasında bankanın uğraşları için de sizden tapu harcı ister. Yatırmadığınız müddetçe tapu işlemleri gerçekleştirilmez.

Tapu harcı bankalara göre değişir. Tapu harcı, maliyetinizi doğru hesaplayarak zarar etmemeniz için gereken en önemli hesaplamalardan biridir.

Tapu İşlemlerinde Unutulmaması Gerekenler

Tapu işlemlerinde finansal açıdan, bürokratik açıdan gereken işlemler vardır. Bunlar tapu tarafından ev alırken istenen evraklar, yapılması gereken islerdir. Bunlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

• Randevu alin.

• Belediye Rayiç Bedeli Belgesini, konutun bağlı olduğu belediyeden temin edin.

• Nüfus cüzdanı aslını, fotokopisini yanınızda bulundurun.

• Vergi Borcu Yoktur Yazısını, konutun bağlı bulunduğu belediyeden temin ediniz. Geçmişe ait borçlar bu belgeyle görünür. Eğer konut üzerinde borç varsa bu borç ödenmelidir. Bunun için ev sahibiyle uzlaşmaya gitmelisiniz.

• Alacağınız konutun deprem sigortasını (DASK) yaptırınız. Yaptırılmadığı takdir de tapu isleri gerçekleştirilmez.

• Alım satım işlemlerinde Tapu Sicil Müdürlüklerine konutu alan, satan birlikte gitmelidir. Alıcı ya da satıcıdan biri gelmediği zaman, bunun için vekaletname kullanılmalıdır. Alıcı veya satıcı yerine yetkili tayin edilen kişiye daha önceden vekaletname vermelidir. Gitmeyecekseniz vekaletname vermeyi unutmayınız.

Kredisi ile ev alma süresi son derece zahmetli  süreçtir. Bu duruma bir de tapuda gerçekleştirilen hatalar, eksik götürülen belgeler süresi daha da uzatacaktır.

Bu sebeple tapuya gitmeden önce istenilen evrak, belgelerin eksiksiz olarak yanınızda olduğundan emin olmalısınız. Pek çok ilde tapular randevu sistemi ile çalışmaktadır. Birkaç evrak eksik olmasından dolayı çok büyük zaman, hak kaybına maruz kalabilirsiniz.

Gonenc Emlakçılık Şirketi 

Marmariste gayrimenkul piyasası öncü danışmanlık firması Gonenc Emlakçılık 23 yaşında.  Deneyimlerini, ve sektöre ilişkin bilgi paylaşımlarını resmi sitesi ve yayınladığı bloglar, özelleştirilmiş sitelerinde, sosyal medya platformunda sürdürüyor. Bu bölümünde sık sorulan sorular yanıtları kapsamında açıklamalar sunulmaktadır.

Danışmak kazandırır.

Kaynak: Marmaris emlak haberleri, Marmaris satılık daireler, Marmaris satılık ev 

emlak-konut-piyasaları.jpg
konut-kredisi-hesabı.jpg
gayrimenkul-danisma.jpg
marmariste-konut-kredisi.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap