Konut Kredisi Borcu Olanlar

Sorular > Konut Kredisi Borcu Olanlar

Kredi borcu olanlar ev satın alabilir mi?

Ev almak günümüzde oldukça zor bir işlemdir. Pahalı fiyatlardan dolayı ev almak daha da zor hale gelmektedir. Bu yüzden de birçok kişi ipotek karşılığı kredisi ile satılık ev alıyor.

Peki daha önce kredi kullanan ve borcu devam edenlerin durumu nedir? Konut kredisi borcu olanlar Marmariste satılık ev satın alabilir mi? Sorusuna yanıt gayrimenkul sektöründen Gonenc Emlak Şirketi tarafından geldi.

Bankaya borçlanarak satılık ev almak kirada oturmaya göre çok daha avantajlı hale geliyor. Kirada oturmanın birçok olumsuz yönleri bulunmaktadır. Krediyle ile ev almanın da kendine göre zorlukları var.

Kredinin kullanılmasıyla ev alındığı zaman bankaya borç ödenmekte, ödendiği müddetçe de, ev bankaya ipotekli durumda kalmaktadır. Peki bu evi satma hakkı var mıdır?

Bankadan ipotek karşılığı borç ile satılık ev  alınması  sebebi ile ev banka tarafından ipotekli olsa bile mülk sahibinin evi satma hakkı vardır. Bankanın ipotek ettiği evin satışında çeşitli yöntemler kullanılıyor.

İlk yöntem evi satmak ve kalan krediyi kapatmaktır. Bankalar bu yöntemden pek hoşlanmamaktadır. Bu durumda bankalar % 2 oranında ceza uygulamaktadır. İpotek olan konut satılır ve kalan kredinin ödenmesi için de % 2 ceza da ödenmektedir. Bu şekilde kredi de kapanmış olmaktadır.

Borç İle Evi Devretmek

Kredisi devam eden bir evin satmak için borcuyla beraber yeni sahibine devretme yöntemi kullanılır. Bu işlem için bankanın onayı gerekmektedir.

Bu işlemde bankanın onayıyla evin mevcut değeri üstünden, evin yeni olacak sahibi evin ödenen kısmını vermek zorundadır, geri kalan miktar ise yine evin yeni sahibi tarafından ödenmektedir.

Bu işlemde bankanın uyguladığı % 2 oranındaki ceza da ödenmemektedir. Bir başka yöntem ise konut kredisiyle alınan evin  kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürme yöntemidir.

Başka bir ev alınmak isteniyorsa fakat kredi devredilemiyorsa bu yöntem kullanılabilir. Bu durumda da ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanılabilmektedir. Bu yöntem çoğunlukla borcun son dönemlerinde kullanılmaktadır.

Kalan kredi ihtiyaç kredisine çevrilebilmekte ve ipotek de kalkmaktadır. Bu şekilde evin satışı da gerçekleşmektedir. Kredi kullanarak satılık ev almayı oldukça kolaylaştıran bir kredi türüdür. Fakat genellikle krediler uzun yıllar sürmektedir.

Bu süre zarfında da insanların fikirleri, ihtiyaçları değişebilmektedir. Krediden kaynaklanan borcun bitirmenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazılarında ise ekstra olarak ceza ödemeleri de bulunmaktadır.

Danışmak Kazandırır

Gonenc Emlak Şirketi gayrimenkul sektöründe yapılacak işlemlerde daima profesyoneller ile çalışılmasını önerir. Evinizi kiraya verirken, avukat, arsa satın alırken Harita Mühendisi, vergi konusu ile ilişkili işinizde mali müşavir, gayrimenkul konusunda emlak danışmanı, size doğru ve olması gerekeni sunar. Hiç kimse herşeyi bilemez. Yaşantınızda bu tip konularda, uzman görüşü almak sizi birçok hatadan sakınmanızı sağlar.

Kaynak: Marmaris haber, Marmaris satılık daire, Marmaris satılık ev

marmaris-gayrimenkul.jpg
marmaris-emlak-ilan.jpg
piyasa-durumu.jpg
yatirim-karari-vermek.jpg
emlak-firmasi.jpg
marmaris-haber.jpg
marmariste-kredi.jpg
ofisimizin-adresi.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap