Kentsel Dönüsüm Nedir

Sorular > Kentsel Dönüsüm Nedir

Marmaris Gayrimenkul sektöründe hızlı gelişmeler oluyor. Marmaris piyasasında bu gelişmeleri irdelediğimizde önemli bir durum ortaya çıkıyor. Yasa ile desteklenen kamu lehine olan bu durumun sosyal yapı üzerinde ekonomi politik derin olumlu etkileri yaşanıyor. Muğla Marmaris emlak piyasasında hızla yaygınlaşan yeni yapılaşma ardındaki kentsel dönüşüm nedir sorusu yanıtı paylaşılıyor. 

Büyük deprem milat oldu

Marmaris Gonenc Emlakçılık Şirketi  okurlarımıza Kentsel Dönüşüm nedir? Sorusunun yanıtını  açıklamaya çalışalım.  Gayrimenkul sektöründeki deneyim, birikimlerimizden, sürekli edindiğimiz sektörel bilgileri birlikte paylaşalım.

Kentsel dönüşüm kavramı özellikle büyük Van depreminin ardından hayatımıza girdi. Kentsel dönüşüm, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkındaki Kanun ile 2012 yılından aralıksız olarak devam edilmiştir.

Hükümetinde katkıları ile 2012 yılından itibaren yaklaşık olarak 7 milyon konutun kentsel dönüşümü sağlanmıştır. Bu konuda daha çok yol kat edilmesi gerektiği ülkemizde bulunan binaların eski olmasından dolayı rahatlıkla görülebilir.

Ülkemiz deprem kuşağı bölgesinde yer almasından dolayı her an deprem riskleriyle karşı karşıya. Hükümetinde bu konuda bilinçli olmasından dolayı yapılan  çalışmalar büyük bir özen ve titizlikle sürdürülmektedir.

Depreme dayanıklı yapılaşmanın artırılması, nitelikli, kaliteli müteahhitlerin yetiştirilmesi amacıyla ciddi çalışmalarda son sürat devam etmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinin amacı sorunlu binaları ortadan kaldırıp insanımızın can, mal güvenliğini artırmanın yanında yaşam standartlarında önemli iyileşmeler yapmaktır.

Kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte kaçak yapılaşmanın önüne de geçilmiş bulunmaktadır. Şehirlerin sağlıklı, güvenli  yaşama bürünmesi amacıyla oluşturulan bu kentsel dönüşüm projelerin ülkemizin gelişimine de büyük katkılar sağlıyor.

Bu olumlu yanların yanında kentsel dönüşüm projelerine ciddi eleştiriler de getirilmektedir. Bu eleştiriler arasında mevcut kullanılan yapıdan uzaklaşılması, daha değersiz alanların mülk sahibine verilmek istenmesi gibi durumlar gösteriliyor.

Bu gibi durumlarda mağdur olmamak için mutlaka yasaları iyi bilmeli, güvenilir müteahhitlerle çalışılması büyük önem arz etmektedir. gayrimenkul mevzuatı ihtisasına sahip avukat aracılığı ile hukuki danışmanlık alınması önerilir.

Uygulama benimseniyor

Kentsel dönüşüm ile hak sahiplerine düşük faizli kredi, uzun vadeli kredi desteği, kira yardımı (yaklaşık olarak aylık 700 TL), durumu daha kötü olan vatandaşlarımız için ise, kira öder gibi ev sahibi olma avantajları da sağlanmaktadır.

Şu ana kadarki en büyük kentsel dönüşüm projesi Van’da gerçekleşmiştir. Yaklaşık olarak 15 binden fazla vatandaşımız bu yolla ev sahibi olma imkânına kavuşmuştur.

Kentsel dönüşümü kimler yapabilir?

1-Hak Sahipleri (Yapı malikleri ve kiracılar)

2-TOKİ

3-Müteahhit Firmalar

4-Belediyeler (İlçe ve Büyükşehir)

5-Riskli Bina Tespit Yetkisi Olan Kurumlar (Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yetki Lisansı alan; Belediyeler, Üniversiteler ve Yapı Denetim Firmaları)

6-Valilik (Çevre ve Şehircilik İl Md,) Marmaris emlak olarak sizlere Kentsel Dönüşüm Nedir? Bilgiler paylaşmaya çalıştık umarız faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Kaynak: Marmaris haber, Marmariste satılık konut,

Resimleri büyütmel, slayt görünümünde izlemek amacıyla lütfen birisinin üzerine tıklayınız.

kentsel-donusum.jpg
donusum-başladı.jpg
yeni_yapilasma.jpg
yeni-insaatlar.jpg
marmaris-emlak-haberler.jpg
-gonencemlak.jpg
marmaris-emlak-şirketi.jpg
marmaris-piyasasi.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap