Kentsel Dönüşüm

Sorular > Kentsel Dönüşüm

Sektörde neler oluyor?

Otuz yıla yakın yaşadığımız beldemizde yaşam biçimi de, konutlar da değişti. Alışkanlıklara, kullanım özelliklere göre, konutlar da değişti. Görsellik, teknik, güvenlik ve ihtiyaçlar yeni tarzı ortaya çıkardı. Şimdi hızlı kentsel dönüşüm süreci başladı. Hızla gelişerek yaşanıyor. Sorular üzerine; Marmaris Gonenç Emlak Şirketi Mugla Marmariste kentsel dönüşüm hakkında açıklamalar ve konut villa daire yapı bilgisi veriyor. 

Yirmi Yıl Önce

Marmaris Gonenc Emlak şirketi henüz iki yaşındayken, kasabaya girişte tabela nüfusu 6300 gösteriyordu. Devresel hareket olarak tanımladığımız gel git yaşanırdı. Mart-Mayıs aylarında tatilciler, turistler gelir , okullar açılınca yerliler, 31 ekimde son uçak kalkar, turistlerde giderdi. Sürekli yaşayanların baş başa kaldığı Marmaris bir zamanların balıkçı kasabasını hatırlatırdı. Küçük hastahane hizmet verir, varlıklı aileler cocuklarını İzmir'e koleje gönderirdi. 

Marmariste sürekli yaşayanlar kalır diğerleri göçerdi. Yazlıkçıların evleri boşalır, dükkanlar, oteller, işyerleri gelecek sezon açılmak üzere kapatılırdı. Plaja yakın sitelerden Sahil, Ankara, Metin, Esra Siteleri 1+1 konutlardan oluşuyordu. Yeni inşa edilen evler, bu konsepte uygun yazlık dairelerdi. Çünkü; Kentlerde yaşayanların yaz mevsiminde geldiği tatil evleri niteliğinde konutlardı. Bahçeli evlerin inşaatı en çok, İçmeler ve Armutalan'da görülüyordu. Beldibi ise çarpık yapılaşma yaşıyordu. Her şeyden önce köy statüsündeydi. Muhtarlıkla yönetiliyordu.

Beldibi'nde yaşayan evi olmayanlara, on yıllık tapuda satamaz şerhi konularak bedava arsa parselleri dağıtılmıştı. Ayni yöntemle, İçmelerde de parseller evi olmayan ve depremde evini kaybeden  yerlilere dağıtıldı.  Yeni yapılan evler geniş salon, ana yatak odası ve çocuk odasından oluşuyordu. Mutfak genellikle amerikan tarzı açık mutfak, balkonda ise BBQ yer alıyordu. En önemlisi plaja yakın veya yürüyüş mesafesinde olmasıydı.

Ancak, ortak özellik kaliteli yapılardan söz etmemiz mümkün değildi. Büyük deprem öncesi yapılan konutların kalitesiz işçilik, malzemeyle yapılmasıydı. Kat karşılığı yapılan konutlarda özen gösterilmediğini belirtelim. 

Yirmi Yıl Sonra

Adrese dayalı kayıt sistemine göre (2013) sürekli ikamet eden nüfus 83.000 oldu. Devresel gel git bitti. Artık yaz kış yıl boyu yaşam biçimi var. Konutlar da bu tarz yaşama uygun kullanımdaki konutları vitrine çıkardı. Değişim yaşanıyor. Yaz aylarında nüfus 300.000 nüfusa ulaştığı görülüyordu. Artık, kentsel dönüşüm başladı. Arsa parselleri tükendi. Küçük devlet hastahanesi taşınarak yenisi yapıldı. Özel hastahaneler açıldı. AVM sosyal yaşamı etkiledi. Ünlü markalar geldi. İki kolej öğrenim hizmeti veriyor. Ama en önemlisi yapılar yeni deprem yönetmeliğine uygun inşa ediliyor.

Konut kredisi uygulaması ile satışlarda artış talepleri sıçrattı. Belki yirmi yıl öncesinin Marmaris aranıyor olsak da, değişimin önünde kimsenin duramayacağına inanıyoruz. Parsel kalmadı. Eski binalar yıkılarak, yerini modern, güçlü yapılara bırakıyor. Bu döngü yıllarca sürecek. Kentsel dönüşüm Türkiyenin yapı sektöründe önemli etkileriyle ekonomik, sosyal değişimi derinleştirecektir.

Sosyal medya üzerinden stratejik marketing çalışmasını benimsemiş şirketimiz, Beldibi, Armutalan, İcmeler ile konut kredisi uygun Marmaris satılık daire, yazlık konut, tipi gayrimenkul bilgisi vermektedir. Lütfen soru, isteklerinizi bize ulaşın sayfamızdan mümkünde iletiniz.

İrtibat: 0532 312 01 16 


Slayt görünümü, resimleri büyütmek için resimlerden herhangi birisine lütfen tıklayınız. Daha detaylı İlan bilgisi, resim talebinizi, lütfen Bize Ulaşın linkinden iletiniz.

kentsel-donusum1.jpg
marmariste-donusum-.jpg
arsa-insaat.jpg
marmaris-insaat-sektoru.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap