Kat İrtifak Tapusu Nedir

Sorular > Kat İrtifak Tapusu Nedir

Kaç Tip Tapu Var?

Konut sahibi olmak için yola çıktığınızda, kat mülkiyet ve irtifak tapusu ile hisseli tapu isimleriyle karşılaşırsınız. Hisseli olan tip tapuda, birden fazla sahip nitelenir. Hiç kimsenin yeri belli değildir. Sadece hisse oranında sahipliği niteler.

İrtifaklı olan tapunun ise sahibinin yeri bellidir. Kat Mülkiyet Tapuları ise; sadece sahibi ve yerini belirtmekle kalmaz, yasal olarak kullanım hak ve şartlarını da belirtir. En güvenli tapu tipidir.

Konumuz olan Kat irtifaklı tapularının özelliklerini açalım. Bu tip tapular sadece arsa hisse senetli tapulardır. Bu tip tapularda herkesin yeri bellidir. Örneğin, apartmanda kaç numaralı dairenin sahibi olduğunuz yazılıdır.

Tapu işlemlerinde hisseli tapu tipinden farklı olan, irtifaklı tapuda; herkesin nerenin sahibi olduğu ne kadar metrekarelik bir alana sahip olduğu gibi bilgiler detaylı olarak aktarılmaktadır.

Diğer tapu çeşitlerinden daha güvenli olan kat irtifaklı tapusu yatırımcısına ileride sorun çıkartmayan bir tapu çeşididir. Bir yatırım yapmayı düşündüğünüz zaman dikkat etmeniz gereken konuların başında tapunuzda ne yazdığıdır. Çünkü tapuda kat irtifakı yazmıyor ise konut kredilerinden yararlanmanız imkânsızdır.

Bu tip tapu çeşidinde bina adres ve kapı numaralarına kadar tüm işlemler belediye tarafından yapılmakta. Kat irtifak tapusu işlemleri müteahhit ile yatırımcı arasında yapılan bir anlaşmadır. Tapu dairesinden alınır.

Bu tapu çeşidi ile müteahhit önceden konuşulan özellikler ve şartlarda binayı teslim etmeyi, yatırımcı da ödemeleri zamanında ve düzgün bir şekilde yapacağını taahhüt etmektedir.

Kat irtifaklı tapu alırken rahatlıkla banka kredisi kullanabilirsiniz. Çünkü yasal süreç olumlu şekilde tamamlanmıştır. Kısaca sorun yaşamayacağını tek tapu tipi kat irtifaklı tapudur.

Konut tapu süreçleri

Ev inşatı yapabilmeniz için öncelikle arsa tapunuzun olması gerekir. İmarlı arsaya uygun proje hazırlanır ve inşaatı için ruhsatı alınır. Tek olan arsa tapuları, kat irtifakı kurulunca, projedeki daire sayısı kadar sayıda tapuya inşaat sürcinde dönüşür. Her konut sahibi için tapular oluşur. İnşaatın tamamlanarak, yapı kullanma izin belgesi alınması üzerine, ayni tapular (mavi), mülkiyet tapusuna dönüştürülür.(kırmızı)

Gonenc Emlak Marmaris

İnşaat aşamasında alınan kat irtifak tapusu ile satış yapılmaktadır. Noterden Gayrimenkul satış vaadi ile sözleşme tanzim edilerek, koşullu anlaşma yapılabilir. Ancak; kötü niyetli kişiler bir konutu farklı kişilere satmaya çalışabilir.

Güvenlik açısından, sözleşmede tapuya tedbir konulması gereklidir. Daire beş kişiye satılmışsa, kim tedbir koydurduysa evin hak sahibidir. Diğerleri sadece mütahitten paralarını geri talep edebilirler. Gonenc Emlak Şirketi özellikle benzer işlemlerin avukatlar aracılığı ile yapılmasını önermektedir.

Gonenc Emlak Şirketi sorular sayfasında kat irtifak tapusu hakkında açıklama ile arsa daire ev villa konut kredisi kullanımı bilgisi vermektedir. Lütfen sorular için bize ulaşın sayfamızdan isteklerinizi iletiniz.


kat-irtifak-tapusu1.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap