İmar Durum Belgesi

Sorular > İmar Durum Belgesi

Nedir? Nasıl alınır?

Marmaris emlak sektöründe arsanıza inşaat yapmak veya satmak için yapmanız gereken en önemli iş, öncelikle imar durum belgesi almaktır. Bu belge ne iş yarar diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Şüphesiz inşaat ruhsatı yerine geçmez. Geçerlilik süresi de sadece bir yıldır. Sahip olduğunuz arsanın imarlı olup olmadığını gösterir. İmara açık konumda ise; hangi şartlarda inşaat yapılabileceğini gösterir. Değilse; gerekçeleri belirtilir.

Arsanız imarlı değilse nedenlerini öğrenebilirsiniz. Örneğin sit alanında mı kalıyor. Eğer sit alanında ise kaçıncı derece sit kapsamında kalmaktadır? Tarımsal alanda veya yerleşim alanı dışında mıdır? Mevcut durumunu, gerekçesi ile gösterir.

Parsel üzerine kaç katlı bina yapabilirsiniz? Binanın taban oturumu, inşaat alanı ne kadar olacaktır? Bina niteliği, otel, apart otel, dükkan gibi ticari alanda mı kalmaktadır. Turistik tesis yapılabilir mi? Sadece konut alanında mı kalmaktadır? Yollardan, komşu parselden çekme mesafeleri ne olacak? Benzeri bütün  sorulara yanıtları belgede bulabilirsiniz.

Arsanızı satmayı düşünüyorsunuz. Peki; arsa değeri nedir? Size bildirilen rayiç fiyatları gerçekçi midir? Kuyumcuya götürdüğünüz bir altın bileziğin değeri, gramı, ayarı ölçülerek belirlenir. Teknik olarak, parselin değerlendirilmesinde, taks, kaks, metraj, imara yönelik kriterler dikkate alınır. Yanılma risk oran katsayısı, çalışma sonrası, negatif değer kazanır.

Marmaris emlak sektöründe, imar durum belgesi Belediye'den alınır. Belediye başkanlığı 'na dilekçe yazılarak müracaat yapılır. Dilekçe ekinde, tapu sureti ile koordinatlı çap yer almalıdır. Çapın alınması Kadastro Müdürlüğü' nden temin edilir.

Bankaya yapılan işlem bedeli ödenerek, dekont teslim edildikten sonra işlem tamamlanır. Bazı durumlarda; Kadastro Müdürlüğü'nde; gün içinde sıra nedeniyle bekleme gerekebilir. Alternatif olarak, lisanslı haritacılık ofisinden de, çapı hizmet bedeli karşılığı alabilirsiniz. Parselele ilgili projeler hazırlanmasında belge bilgi alt yapısını hazırlar.

Belediye de başvurunun yapılması veya tanzim edilen belgenin alınması için, arsa sahibinin şahsen bulunması ya da noterden alınmış vekaletname verilen vekilin olması gerekmektedir.

01.01.1994 tarihinde Marmariste kurulan şirketimiz, kuruluşundan beri arsasını satmak isteyen müşterilerimiz bu konuda yönlendirmeye özen göstermiştir. Güvenli satış işleminin yapılması için, imar durum belgesi yanı sıra Gps veya kazık çakma ile hudut belirlemesi yapılması şarttır. Şeffaflık her türlü olumsuz gelişmenin önüne geçer.

Gonenc Emlakçılık Şirketi

Marmaris emlak piyasasında öncü profesyonel danışmanlık şirketi. Mugla Marmaris satılık arsa imar durum belgesi nereden nasıl alınır ve inşaata uygun arsalar villa konut işyeri ilan bilgisi verilmektedir. Özellikle satılık arsa konusunda parselinizi değerinde ve hızlı bir şekilde satabilmek için yapılması gerekenlerden önemli olanı anlatılmaktadır.

Şirketimiz arsalar yanı sıra Armutalan Beldibi İcmeler ile konut kredisi kriterine uygun Marmariste satılık daire villa konut ilan bilgileri de verilmektedir. Lütfen istekleriniz ve sorularınızı bize ulaşın sayfamızdan iletebilirsiniz. 

Slayt görünümünde izlemek; resimleri büyütmek için her hangi bir fotoğraf üzerine lütfen tıklayınız.

imar-durum-belgesi1.jpg
gonenc-emlak-sirketi.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap