Değerlenme Vergisi Nedir?

Sorular > Değerlenme Vergisi Nedir?

Gayrimenkul Mevzuatı

Muğla Marmaris gayrimenkul sektöründe gündeme aldığı değerlenme vergisi hakkında açıklama yaptı. 2020 yılında Marmaris emlak sektörüne ilişkin gündeme alınan hususlarda makale yazarak paylaşmaya devam edilmesi izleyicilerimizin isteği ve desteği nedeniyle devam edecektir. Başlıktaki soruya yanıt vererek giriş yapalım.

Ortak Çıkarlar

Bilindiği gibi bazen insanların sahip oldukları taşınmazın değeri zaman içerisinde çevre bölgeler de yapılmakta olan yatırımlar nedeni ile artabilir. Taşınmaz için ödenen vergilerin zaman içerisinde yeniden derecelendirilmesi gerekir. İnsanların aldıkları hizmetlere göre daha çok vergi ödemeleri manasına gelmektedir. Vergi artışları ise değerlenme vergisi hesaplama yöntemiyle belirlenmektedir. Bilindiği gibi ülkemizin pek çok yerinde devamlı olarak farklı yatırımlar yapılmaktadır. Bu gelişme yatırımların yapıldığı bölgelerin daha kıymetli duruma gelmesini sağlamaktadır.

Kalkınma

Örneği bundan beş sene önce satın alınan taşınmazın bulunduğu yakın bölgelere yapılmakta olan yollar, köprüler, alışveriş merkezleri, parklar veya benzeri yatırımlar yapılması doğal olarak o taşınmazın da değerinin arttıracaktır. Tabi bu değer artışı da o taşınmazlar için ödenmekte olan vergilerin artmasına neden olur. Yasal olarak uygulanan bu işlem hakkında bilgileri olan kişiler her yıl ödedikleri vergilerin neden arttığını bilir. Bu hususta araştırma yaptıkları zaman bunun sebebinin yerel yönetimlerin kendilerine sundukları hizmetler nedeniyle alınan vergiler olduğu görülür.

Şerefiye Vergisi

Değerleme vergisi hesabı gerçekleştirilirken çoğunlukla insanların kendi başlarına hesap yapmalarına gerek kalmamaktadır. Bunun nedenle pek çok farklı web sitesinde hesaplama araçları izleyiciye destek sağlar. Vergi Dairelerinde alınan vergilerin nasıl hesaplandığı ile ilgili bilgiler alınabilir. Bu vergi tipi Şerefiye Vergisi olarak anılmaktadır. Değerlendirme vergisinde amaç insanların sahip olduğu taşınmazların bulunduğu bölgelerde yapılan yatırımların giderlerine ortak olmalarıdır. Devletin bu konudaki yükünü azaltmaları, paylaşmaları hedeflenir.

Vergi Kutsaldır

Bu vergiler istisnasız olarak tüm taşınmazlardan alınmaktadır. Örneğin bundan 5 sene önce 100.000-TL karşılığında alınan taşınmazın değeri pek çok farklı nedenden dolayı arttığından vergi oranları da artar. Enflasyon, döviz artışı veya benzeri nedenlerden doğal olarak etkilenen bu değer en çok çevre bölgelerde yapılmakta olan yatırımlar nedeni ile artmaktadır. Yaşanılan değer artışı değerleme vergisi kapsamında hesaplanarak vergi oranına yansıtılmaktadır.

MARMARİS GAYRİMENKUL HABERLERİ

 

Resimler slayt olarak büyüterek izlemek amacıyla lütfen fotoğraf üzerine tıklayınız. 

marmariste_eviniz_olsun.jpg
degerleme-vergisi1.jpg
marmaris_emlak_konutlar.jpg
bizi-izleyin.jpg
marmaris-emlak-finans.jpg
emlak-piyasalari.jpg
marmaris-kale-evi.jpg
marmaris-emlak-ilanlari-2.jpg


Tepe Mahallesi Yeniyol Caddesi 38 nci Sokak No 59 Kadriye Gür Apt. Kat 2 B-10 48700 Marmaris - Muğla - Türkiye Ofis 0252 4133089 - Fax 0252 4133090 - Gsm 0532 3120116

Gonenc Emlakçılık Ltd.Şti. © Kuruluş 1994 - Tüm hakkarı saklıdır. sitemap